CHOROBY POWIEK

Na skórze powiek mogą się wytworzyć takie same zmiany, jak na skórze każdej innej części ciała (czyraki, ropnie, wypryski itp.), dając podobne objawy, jak przy innym ich umiejscowieniu. Tutaj zajmiemy się tylko tymi zmianami, które spotyka się wyłącznie lub najczęściej na powiekach.

Zapalenie brzegów powiek. Choroba ta łączy się zwykle z zapaleniem spojówek i przeważnie ma przebieg przewlekły. Przyczyną może być praca w kurzu, w dymie, na wietrze, ogniska zakażenia w organizmie, zwłaszcza umiejscowione w jamie nosowo-gardłowej (zęby, zatoki, migdałki), uczulenie na różne substancje chemiczne i pyłki kwiatowe, niewyrównane wady wzroku (zwłaszcza nadwzroczność i niezborność nadwzroczna), wrodzona krótkość powiek i inne. Często skłonność do zapalenia brzegów powiek zależy od właściwości skóry (łojotok).

Objawy. Poza uczuciem swędzenia i pieczenia choroba nie daje większych dolegliwości. Chorzy zwracają się o poradę przeważnie ze względów kosmetycznych. Brzegi powiek są zaczerwienione, czasem nieco spuchnięte. W niektórych przypadkach na krawędzi powieki, między rzęsami, tworzą się drobne łuseczki (zapalenie brzegów powiek łuseczkowate), czasem drobne ropnie pękające i tworzące owrzodzenia i strupki (zapalenie brzegów powiek wrzodziejące). Choroba ma charakter przewlekły.

Leczenie. W leczeniu uwzględnia się przede wszystkim usunięcie przyczyny, gdyż tylko wtedy można się spodziewać całkowitego wyleczenia. W przeciwnym razie, chociaż leczeniem objawowym możemy osiągnąć ustąpienie dolegliwości, to jednak po pewnym czasie schorzenie najczęściej powraca. Objawowo w przypadkach ostrych stosuje się leczenie przeciwzapalne w postaci maści z antybiotykami i ewentualnie kortykosteroidami na brzegi powiek, w przypadkach uczuleniowych same kortykosteroidy, gdyż antybiotyki mogą potęgować uczulenie.

Brzegi powiek należy oczyszczać ze strupów i łuseczek. Jeśli schorzenie połączone jest z obrzękiem powiek i bólem lub swędzeniem, można stosować dodatkowo okłady powodujące doraźną ulgę. Do okładów używa się taniny, esencji z herbaty, rumianku lub innych ziół. Okłady można stosować 2-3 razy dziennie przez 15-20 minut. Wygodny w stosowaniu jest rumianek dostępny w handlu jako Chamo-fix (Herbapol) do zaparzania, w gotowych torebkach. Torebkę zalewamy w szklance wrzątkiem, zaparzamy pod przykryciem przez 4-5 minut. Gdy napar ostygnie (okłady powinny być chłodne), moczymy w nim przygotowany okład z gazy i kładziemy na powieki na 15-20 minut. Najlepiej stosować w pozycji leżącej.

Przy przewlekłym zapaleniu brzegów powiek dobre wyniki daje codzienne zmywanie („tuszowanie”) brzegów powiek płynami odkażającymi, np. roztworem alkoholowym zieleni brylantowej, lapisem lub innymi łękami. Ogólnie stosuje się witaminy, zwłaszcza A i B, czasem środki odczulające. W przypadkach opornych pomagają nieraz szczepionki.

About The Author

admin

Leave a Reply