Czy tellewizjja „szkodzi” oczom?

Od początków telewizji spotykamy się często ze skargami na dolegliwości oczu związane jakoby z oglądaniem obrazu telewizyjnego oraz z pytaniami, czy oglądanie telewizji nie szkodzi oczom? Zdarza się, że rodzice zabraniają dzieciom oglądania telewizji, żeby „nie psuły sobie oczu”. Poleca się też zakładanie specjalnych okularów lub osłanianie ekranu barwnymi filtrami, które mają jakoby zapobiegać szkodliwemu działaniu transmisji telewizyjnej na oczy.

Zastanówmy się, czy wymienione obawy i zastrzeżenia są uzasadnione i jaka może być ewentualna ich przyczyna? Źródłem wytwarzania się obrazu na ekranie telewizyjnym jest wąska wiązka elektronów padająca na ekran, którego powierzchnia jest poryta mieszaniną specjalnych proszków powodujących fluorescencję. W ten sposób wytwarza się świecąca plama, która odpowiednio kierowana i regulowana pod względem natężenia światła, odtwarza na ekranie telewizyjnym obraz przedmiotu zmieniający się z częstotliwością 25 razy na sekundę.

Wiązka elektronów, która jest źródłem plamy świetlnej nie zawiera żadnych szkodliwych promieni, nie powoduje więc żadnych uszkodzeń tkanek. Nie stwierdza się też emitowania promieni nadfioletowych ani podczerwonych.

Częstość drgań spowodowana częstością zmiany obrazu wynosi przeciętnie około 25 na sekundę, co odpowiada mniej więcej warunkom przy wyświetlaniu filmu i na ogół nie wywołuje żadnych dolegliwości ze strony narządu wzroku.

About The Author

admin

Leave a Reply