Gradówka

Gradówka (ryc. 10) powstaje wskutek przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego, powodującego zamknięcie przewodu odprowadzającego wydzielinę gruczołu. Zalegająca skutkiem tego wydzielina podtrzymuje stan zapalny i prowadzi do rozdęcia ścian gruczołu. W rezultacie powstaje w powiece guzek wielkości ziarnka grochu (a czasem jeszcze większy). Składa się on z włóknistej torebki, wewnątrz której znajduje się galaretowata masa, a czasem także ropa. Gradówka jest twardym, niebolesnym, wyraźnie ograniczonym guzkiem znajdującym

Gradówka. Ograniczone wygórowanie w powiece górnej, dość twarde, bolesne. Skóra tej okolicy blada, nie zmieniona. się w powiece. Skóra w tej okolicy może być zaczerwieniona lub nie zaczerwieniona. Gradówka może wywoływać przewlekłe zapalenie spojówek. Małe gradówki ulegają czasami samoistnemu wchłonięciu (rzadko). Najczęściej gradówka powiększa się stopniowo, dochodząc do wielkości grochu, a czasem nawet wiśni.

Leczenie. Leczenie zachowawcze (okłady rozgrzewające, wcieranie maści zawierającej antybiotyki i kortyzon, np. Oxycort A) nie daje na ogół dobrych wyników. Stosuje się leczenie operacyjne, polegające na wyłuszczeniu guzka wraz z torebką. Zabieg nie jest bolesny, nie pozostawia blizn, nie grozi żadnymi komplikacjami.

About The Author

admin

Leave a Reply