Inne choroby powiek

Nieprawidłowe ustawienie powiek. Jak już wspomniano, powieki służą do ochrony gałki ocznej. Aby spełnić to zadanie, powieki muszą swą wewnętrzną gładką i wilgotną powierzchnią przylegać do gałki, a wielkość ich i ruchy muszą być

prawidłowe. Odchylenia od stanu prawidłowego, powodujące zaburzenia ich czynności, mogą wywołać zmiany chorobowe przedniego odcinka gałki. Na przykład – zbyt krótkie powieki (zmiana wrodzona), nie domykające się dokładnie w czasie snu, pozostawiają odsłoniętą częściowo spojówkę i mogą być przyczyną przewlekłego jej zapalenia. Nieprawidłowo ustawione brzegi powiek mogą szorować przednią powierzchnię gałki i wywoływać chorobę spojówek i rogówek.

Wywinięcie powiek na zewnątrz. Wywinięcie powiek na zewnątrz jest spowodowane zmianami bliznowatymi (po zapaleniach, oparzeniach, urazach mechanicznych) w skórze powiek, odciągającymi ich brzeg na zewnątrz. Uniemożliwia to prawidłowe ruchy i zamykanie szpary powiek, a także może być przyczyną stanów zapalnych przedniego odcinka oka. Poza tym jest to duże oszpecenie.

Leczenie. Wyłącznie operacyjne. Zawinięcie powieki do wewnątrz. Zawinięcie powieki do wewnątrz powoduje drażnienie przedniej powierzchni oka przez rzęsy, które trą rogówkę, powodując jej owrzodzenie. Takie ustawienie powiek jest najczęściej skutkiem zmian bliznowatych spojówki i tarczki powiekowej (po jaglicy, pęcherzycy, oparzeniach itp.). Leczenie. Konieczne jest leczenie operacyjne, które przywraca normalne ustawienie powiek.

About The Author

admin

Leave a Reply