Jak odpowiednio dobrać okulary?

Odpowiednio dobrane okulary umożliwiają wykonywanie bez zmęczenia pracy z bliska, nie są jednak rozwiązaniem idealnym. Ujemną stroną okularów presbiopijnych (do pracy z bliska w wieku starszym) jest ich zastosowanie do ściśle określonej odległości. Tylko oko z prawidłową akomodacją jest zdolne do wyraźnego widzenia z każdej odległości dzięki możliwości zwiększenia siły łamiącej aparatu optycznego oka. Okulary zwiększają siłę aparatu łamiącego, uzupełniając lub wyrównując (zależnie od potrzeby) niedomogę akomodacji, co umożliwia widzenie z bliska. Mają one jednak wartość stałą i przy braku akomo-dacji nie można za pomocą tych samych szkieł widzieć wyraźnie z daleka i z bliska.

W wieku starszym nie można więc stale chodzić w okularach dobranych do czytania: widzi się w nich dobrze tylko z bliska – przy patrzeniu w dal przedmioty są niewyraźne. Osoby z wadami wzroku, które noszą okulary stale, w wieku starszym potrzebują do pracy z bliska drugiej pary szkieł, silniejszych przy nadwzroczności, słabszych przy krótkowzroczności. Jeśli ktoś np. na odległość używa stale okularów o sile +3,0 Dsph, w wieku lat 50, na odległość będzie widział dobrze w tych samych szkłach, do czytania jednak (tj. z odległości = 30 cm) będzie potrzebował szkieł o sile około +4,5 Dsph.

Przy krótkowzroczności wyrównanej, np. szkłami -6,0 Dsph, w wieku lat 50 do pracy z bliska najwygodniejsze będą okulary – – 4,0, -3,5 Dsph itp.

About The Author

admin

1 Comment

  1. Kochanek 14 października 2013 at 16:56 #
    Ja tam nie lubie okularow, o wiele bardziej pasuja mi szkla kontaktowe.

Leave a Reply