Jak prawidłowo oglądać TV

Można temu zapobiec przez dobranie odpowiednich okularów i oglądanie obrazu z dalszej odległości (najlepiej 5-6 m od ekranu). U niektórych osób, w wieku powyżej lat czterdziestu, które z przyczyn obiektywnych muszą oglądać obraz telewizyjny z bliskiej odległości (mały ekran, zbyt mały pokój, niedowidzenie), konieczne jest nieraz w celu uniknięcia zmęczenia wzroku noszenie okularów korekcyjnych,

dobranych specjalnie w tym celu. Przy dobieraniu takich okularów pacjent powinien podać lekarzowi odległość, z jakiej ogląda programy telewizyjne. Do rzadziej spotykanych przyczyn wywołujących zmęczenie oczu podczas oglądania telewizji należy nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, zwłaszcza ezo- i egzoforia, stany zewnętrznie niewidoczne, które może stwierdzić jedynie lekarz okulista za pomocą specjalnych aparatów. W takich przypadkach pomaga nieraz używanie szkieł korekcyjnych pryzmatycznych. Występowanie zamglenia widzenia i bólów głowy po oglądaniu telewizji, podobnie jak po oglądaniu filmu, może być także objawem jaskry.

Przyczyną jest tu rozszerzenie się źrenicy przy dłuższym przebywaniu w ciemnym pomieszczeniu, które u cierpiących na jaskrę może wywołać podwyższenie się ciśnienia śródgałkowego, powodujące wspomniane objawy.

Reasumując: aparat telewizyjny nie emituje żadnych promieni szkodliwych dla oczu, a oglądanie obrazu telewizyjnego nie powoduje uszkodzenia narządu wzroku. Występowanie powtarzających się dolegliwości przy oglądaniu telewizji świadczy o zaburzeniach w widzeniu lub o chorobie oczu. Wskazane jest wtedy zasięgnięcie porady u lekarza okulisty.

About The Author

admin

Leave a Reply