JAK ZBUDOWANE JEST OKO?

Dla zrozumienia przyczyn upośledzenia widzenia oraz procesów chorobowych toczących się w oku konieczne jest zapoznanie się z prawidłową budową gałki ocznej oraz jej prawidłowymi czynnościami. Oko ludzkie jest narządem zbudowanym bardzo precyzyjnie i nawet niewielkie jego uszkodzenia wpływają na upośledzenie czynności.

Aparaft ochronny oka. W skład aparatu ochronnego oka wchodzą powieki, spojówki oraz narząd łzowy. Powieki są to fałdy skóry zakończone rzęsami. Tylna ich powierzchnia jest wysłana cienką błoną śluzową, którą nazywamy spojówką. Spojówka składa się z trzech części: spojówki powieki, która tworzy wewnętrzną część powiek, spojówki gałki, która pokrywa przednią część gałki ocznej (twardówkę), dochodząc do rąbka rogówki oraz spojówki sklepienia (górnego i dolnego), która stanowi przejście od spojówki powieki do spojówki gałki. Spojówki powieki i gałki są ściśle przyrośnięte do podłoża, natomiast sklepienia spojówki układają się w luźne fałdy, co umożliwia poruszanie się powiek. Powieki są w ciągłym ruchu (mruganie), co ułatwia zwilżanie przedniej powierzchni gałki ocznej (rogówki) oraz przyczynia się do usuwania z niej kurzu i pyłu.

Narząd Izowy Narząd łzowy (ryc. 1) składa się z części wydzielniczej (gruczoł łzowy) oraz części odprowadzającej (kanaliki, woreczek, przewód no- sowo-łzowy). Gruczoł łzowy znajduje się w górnej zewnętrznej części oczodołu. Wytwarza on łzy, które wydzielają się do sklepienia górnego. Łzy opłukują przednią powierzchnię gałki ocznej, a następnie zbierają się w tzw. jeziorku łzowym, które znajduje się w worku spojówkowym w okolicy przynosowej szpary powiekowej. Stąd przez punkty łzowe, znajdujące się w brzegu powiek, łzy przechodzą do kanalików łzowych, które odprowadzają je do woreczka łzowego. Woreczek łzowy

leży poza przyśrodkowym kątem szpary powieki na granicy oczodołu i nosa. Z woreczka łzowego poprzez kanał nosowo-łzowy, znajdujący się w ścianie kostnej nosa, łzy odpływają do nosa. Łzy stale zwilżają i zmywają rogówkę, co stanowi jej ochronę przed wysychaniem oraz przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (kurz, wiatr itp.).

Oczodół Gałka oczna jest umieszczona w oczodole, to jest jakby w pudełku kostnym otwartym od przodu. Ścianami oczodołu są cienkie kości, oddzielające oczodół od części sąsiadujących, to jest od jamy czaszki i od zatok przynosowych. Gałka oczna jest połączona

ze ścianami oczodołu za pomocą pasm łącznotkankowych (powięzi) oraz mięśni (ryc. 2) i otoczona tkanką tłuszczową, wypełniającą głębsze części oczodołu. Wśród luźnych tkanek oczodołu przebiegają naczynia krwionośne odżywiające gałkę oraz nerwy przechodzące z jamy czaszki do oczodołu przez szczeliny znajdujące się między blaszkami kostnymi tworzącymi ściany oczodołu.

About The Author

admin

Leave a Reply