Maści oczne

Maści oczne są gorzej tolerowane i mniej przyjemne w użyciu od kropli, dają przez dłuższy czas uczucie gorszego widzenia, zamazania obrazu. Częściej wywołują objawy uczulenia, przy czym przyczyną uczulenia może być sam lek lub, co się częściej zdarza, podłoże maści.

Maści oczne stosujemy wtedy, gdy zależy nam na dłuższej lub stałej obecności leku w worku spojówkowym. Prawidłowy sposób zakładania maści przedstawiamy na ryc. 15: po umyciu rąk nabieramy na łopatkę szklaną niewielką ilość maści (mniej więcej objętości 1 !2 ziarnka grochu), odciągamy powiekę dolną,

przykładamy łopatkę z maścią tak, aby strona zawierająca maść zwrócona była ku gałce ocznej, przymykamy powieki, wysuwamy łopatkę ruchem ku zewnątrz (na bok), tak by maść pozostała w worku spojówkowym.

Po nałożeniu maści najlepiej jest zastosować na zamknięte powieki lekki opatrunek, przyklejony przylepcem. Jeśli to nie jest możliwe, to przynajmniej posiedzieć spokojnie z zamkniętymi powiekami i głową lekko przechyloną ku tyłowi przez kilkanaście minut, aby maść pozostała dłużej w worku spojówkowym.

About The Author

admin

Leave a Reply