NOWOTWORY NARZĄDU WZROKU

Do najczęściej spotykanych złośliwych nowotworów narządu wzroku należą czerniaki i, spotykane tylko u dzieci, siatkówczaki. Czerniak jest nowotworem złośliwym, powstającym pierwotnie w błonie naczyniowej oka. Proces tworzenia się czerniaka może rozpocząć się w każdej części błony naczyniowej, zarówno w tęczówce, jak w ciele rzęskowym i naczyniówce, najczęściej jednak, bo w około 85% przypadków, w naczyniówce. Jedynie czerniaki tęczówki, ze względu na umiejscowienie, bywają rozpoznawane wcześnie. Natomiast czerniaki ciała rzęskowego, które początkowo przebiegają zupełnie bezobjawowo, mogą pozostać długo nie rozpoznane. W początkowych okresach czerniaki naczyniówki i ciała rzęskowego nie dają żadnych objawów. Jedynie czerniak umiejscowiony w okolicy plamki powoduje zaburzenia widzenia i w tych przypadkach jest rozpoznawany na ogół wcześnie. Badanie dna oka wykrywa w przypadkach czerniaka guz unoszący siatkówkę, wyraźnie odgraniczony, często zawierający dużą ilość barwnika. Czerniak w każdym okresie swego rozwoju może dawać przerzuty, które najczęściej powstają w wątrobie, mózgu i skórze.

Leczenie. Czerniak jest nowotworem niewrażliwym na promienie X. W przypadku stwierdzenia czerniaka jedynym wyjściem jest możliwie jak najwcześniejsze dokonanie zabiegu operacyjnego. W przypadkach, kiedy czerniak znajduje się wewnątrz oka i nie przechodzi poza

twardówkę, operacja polega na usunięciu gałki ocznej. W przypadkach, kiedy nowotwór przedostał się już na zewnątrz twardówki, konieczne jest wykonanie rozległej operacji z usunięciem tkanek otaczających gałkę oczną.

W przypadkach niewielkich, ograniczonych czerniaków tęczówki można wykonać usunięcie samego guzka (z częścią otaczającej tęczówki), pozostawiając gałkę oczną. Tę metodę stosuje się jednak tylko wtedy, gdy istnieją wszelkie dane, że guzek może być usunięty w całości.

U chorych z początkowymi niewielkimi czerniakami naczyniówki można zastosować leczenie foto- lub laserokoagulacją, krioterapią, naświetlaniami radonem lub kobaltem radioaktywnym, pozostawiając gałkę oczną.

Poza błoną naczyniową zdarzają się czerniaki w powiekach, w spojówce i rogówce. Te przypadki czerniaków rozwijają się na podłożu znamion barwnikowych, które mogą ulec zezłośliwieniu. Ze względu na tę możliwość należy zawsze obserwować, czy znamię barwnikowe nie powiększa się, i zgłaszać się okresowo u lekarza. Ponieważ zdarza się, że znamiona barwnikowe nabierają cech złośliwych (tworząc czerniaki) w okresie pokwitania, w przypadkach znamion u dzieci lepiej je usunąć przed nadejściem tego okresu.

About The Author

admin

1 Comment

  1. Szajba 14 października 2013 at 16:56 #
    Masakra, moja ciocia to miala :/

Leave a Reply