Objawy subiektywne

Objawy subiektywne są często niewspółmiernie duże w stosunku do stwierdzanych zmian chorobowych. Chory odczuwa pieczenie, swędzenie oczu, denerwujące i utrudniające pracę. Nieraz występuje uczupie ciała obcego (piasku) pod powiekami i światłowstręt. Podczas badania lekarz stwierdza przekrwienie spojówek powiek, nieraz bardzo nieznaczne, czasem skąpą wydzielinę śluzową w worku spojówkowym.

Przebieg choroby jest na ogół bardzo przewlekły z okresami poprawy i pogorszenia. Trwa ona nieraz całymi latami, zwłaszcza jeśli z tych lub innych powodów nie można usunąć jej przyczyny.

Leczenie. Przede wszystkim dąży się do usunięcia przyczyny wywołującej chorobę. Objawowo stosuje się w kroplach do oczu środki ściągające i zmniejszające przekrwienie, okłady na powieki, czasem leki bakteriobójcze i bakteriostatyczne (przekrwienie i rozpulchnienie spojówek ułatwia powstanie wtórnego zakażenia).

Zapobieganie. Zapobieganiem w tych przypadkach jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, dobra wentylacja miejsca pracy i dobre oświetlenie, noszenie szkieł wyrównujących wady wzroku, usuwanie przewlekłych ognisk zakażenia (okresowa kontrola martwych zębów) itp.

Zależnie od przyczyny wywołującej schorzenie spotykamy się z różnymi postaciami chorobowymi, dotyczącymi spojówek, różniącymi się od wyżej opisanych zarówno objawami, jak i przebiegiem klinicznym.

About The Author

admin

1 Comment

  1. Marlenka 14 października 2013 at 16:54 #
    Czy waszym zdaniem warto jeszcze zwlekac zanim udam sie do okulisty jak mam bardzo czerwone bialka?

Leave a Reply