Okulary presbiopijne

(okulary do pracy z bliska) Jak już wspomniano, oczy nasze są zdolne do wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnej odległości dzięki akomo- dacji (patrz s. 15). Przy patrzeniu w dal oczy nasze znajdują się w spoczynku, nie akomodują. Przy patrzeniu na przedmioty bliskie konieczne jest dostosowanie aparatu łamiącego oka do odległości, w jakiej znajduje się obserwowany przedmiot (akomodacja). Im bardziej przysuwamy przedmiot do oczu, tym silniej musimy akomodować. Najbliższy punkt, w którym jeszcze widzimy wyraźnie przy użyciu maksimum akomodacji, nazywamy punktem bliży wzrokowej. Dzieci mają bardzo duży zakres akomodacji, ich punkt bliży wzrokowej znajduje się w odległości kilku centymetrów przed okiem. Z wiekiem zakres akomodacji maleje na skutek zmian zachodzących w soczewce i ciele rzęskowym, punkt bliży wzrokowej coraz bardziej się oddala. Wreszcie

– Oczy zdrowe – oczy chore przychodzi moment, kiedy nie możemy już widzieć dokładnie drobnych przedmiotów z bliska. Czytanie z normalnej odległości, tj. około 30 cm przed okiem, staje się utrudnione. Drobny druk zaczyna się zamazywać, zwłaszcza przy gorszym oświetleniu. Zauważamy, że aby dobrze widzieć, odsuwamy książkę coraz dalej od oczu. Takie objawy u osób o oczach miarowych zjawiają się około 40 roku życia i są spowodowane niedoborem akomodacji, występującym już zwykle w tym wieku.

Niedomogę akomodacji u osób starszych wyrównujemy okularami szkłach wypukłych skupiających ( + ). Przy oczach miarowych pierwsze szkła, zapisywane około 40 roku życia, są bardzo słabe: +0,5 do + 1,0 Dsph. Szkła zmieniamy przeważnie co 5 lat, zwiększając ich siłę każdorazowo o 0,5 Dsph. Nie jest to jednak regułą. Osoby o oczach nadwzrocznych na ogół wcześniej potrzebują szkieł do czytania, a osoby o małym stopniu krótkowzroczności dłużej nie używają szkieł przy pracy z bliska.

Osoby z wadami wzroku, noszące stale okulary, w wieku około 40 lat zaczynają odczuwać przy pracy z bliska takie same objawy, jak ludzie o oczach miarowych (zamazywanie się druku, bóle oczu, znużenie). Jest to także objawem niedoboru akomodacji i wskazuje na konieczność używania drugiej pary szkieł, dobranych specjalnie do pracy z bliska. Osoby nadwzroczne, używające stale szkieł oznaczonych znakiem plus, do pracy z bliska potrzebują szkieł silniejszych. Osoby krótkowzroczne do pracy z bliska używają szkieł słabszych niż na odległość.

About The Author

admin

Leave a Reply