Opadnięcie powiek

Opadnięcie powieki (ptoza) występuje jedno- lub obustronnie i jest spowodowane niedorozwojem albo uszkodzeniem mięśnia podnoszącego powiekę, lub też zaopatrującego go nerwu. Najczęściej jest wrodzone, może jednak wystąpić także po urazie.

Leczenie. W przypadkach wrodzonych leczenie jest wyłącznie operacyjne, a okres interwencji chirurgicznej zależy od stopnia opadnięcia powieki. Jeśli powieka jest opadnięta całkowicie lub w tak znacznym stopniu, że zasłania źrenicę, to widzenie jest utrudnione lub uniemożliwione. W takich przypadkach operację należy przeprowadzić bardzo wcześnie, już w pierwszym lub drugim roku życia, żeby umożliwić widzenie. Należy pamiętać, że proces rozwoju widzenia nie jest jeszcze zakończony z chwilą przyjścia na świat dziecka. Widzenie rozwija się nadal w pierwszych latach życia dziecka i do prawidłowego jego rozwoju konieczne są bodźce wzrokowe ze świata zewnętrznego. Oko, które z tych lub innych powodów nie „patrzy” w czasie pierwszych lat życia, pozostaje już na zawsze niedowidzące, pomimo usunięcia w wieku późniejszym przyczyny uniemożliwiającej widzenie. Te same zasady obowiązują przy innych zmianach wrodzonych, uniemożliwiających prawidłowe widzenie, jak zez istniejący od urodzenia i zaćma wrodzona.

Nowotwory powiek. Nowotwory powiek dzielimy na łagodne i złośliwe. Spośród nowotworów łagodnych spotykamy na powiekach naczyniaki (czerwonawe twory, różnego kształtu i wielkości, złożone z rozrośniętych naczyń krwionośnych), brodawczaki, włókniaki i rogi skórne. Usuwamy je operacyjnie przyżeganiem kauterem albo za pomocą diatermii. Z nowotworów złośliwych występują na powiekach raki. Początkowo są to niewielkie guzki, które z czasem rozrastają się i ulegają rozpadowi, tworząc owrzodzenia, pokryte strupkiem, bez tendencji do gojenia się. Z czasem rozrastają się, drążąc w głąb,

i mogą przejść na sąsiadujące tkanki, zajmując- oczodół lub ściany boczne jamy nosowej. Leczenie. Leczenie polega na usunięciu nowotworu drogą operacyjną lub przez naświetlanie promieniami Roentgena. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie operacyjne, a następnie naświetlanie. Przy wczesnym rozpoznaniu i leczeniu wyniki są bardzo dobre. W przypadkach zaniedbanych, z rozległymi owrzodzeniami i głębokimi naciekami, leczenie nie zawsze daje dobre wyniki, a często pozostawia rozległe, szpecące blizny. Z tego względu w podejrzanych przypadkach nie można zwlekać z udaniem się do lekarza, a przy potwierdzeniu rozpoznania należy natychmiast podjąć zalecane leczenie.

About The Author

admin

Leave a Reply