Przemywanie oczy

W chorobach oczu, w których stwierdza się gromadzenie wydzieliny ropnej w worku spojówkowym (ostre zapalenie spojówek, ropne zapalenie woreczka łzowego), zaleca się przemywanie oczu, które ma na celu mechaniczne usuwanie wydzieliny z worka spojówkowego, co wzmacnia działanie innych leków, podawanych jednocześnie do worka spojówkowego oraz skraca okres leczenia. Chorzy, pomimo tłumaczenia, najczęściej źle wykonują ten zabieg, a mianowicie: zwilżają przepisanym płynem watkę i zmywają wydzielinę ze skóry i brzegów powiek. Takie wykonanie zabiegu nie ma żadnego znaczenia leczni-czego. Zabieg ten ma na celu usuwanie wydzieliny, która gromadzi się w worku spojówkowym. Wykonywać go należy w sposób podobny do zapuszczania kropli: odciągamy lekko powiekę dolną, a następnie za pomocą zakraplacza kierujemy strumień płynu na okolicę sklepienia dolnego, gdzie gromadzi się najwięcej wydzieliny. Następnie przymykamy lekko powieki i wacikiem ścieramy z nich lek, który wypłynął wraz z wydzieliną. Czynność tę powtarzamy kilkakrotnie, aż po odciągnięciu powieki nie stwierdzimy wydzieliny na spojówce.

Jeśli lekarz zapisuje przemywanie oczu i zapuszczanie kropli, należy najpierw wypłukać oko, gdyż krople zapuszczone do oka, w którym znajduje się wydzielina, często nie działają.

Okłady na powieki. W chorobach skóry powiek stosuje się czasem leki w postaci okładów na powieki. Do tych okładów używa się płatków waty lub gazy złożonej kilkakrotnie, wielkości 3×4 cm, lub nieco większych, które zwilża się zapisanym lekiem i przykłada na zamknięte powieki na różny okres (10, 15, 30 minut), kilkakrotnie w ciągu dnia. Okłady powinny być letnie. Najlepiej je stosować w pozycji leżącej lub siedzącej w fotelu z głową pochyloną do tyłu.

Okłady pod ceratką (kompresy) Okłady pod ceratką działają rozgrzewająco i łagodzą bóle oka. Używa się do nich rywanolu, octanu glinu itp. Płatek gazy złożony z kilku jej warstw, wielkości +3×4 cm zwilża się przepisanym płynem i przykłada na zamknięte powieki. Następnie przykrywa się kawałkiem ceratki lub papieru pergaminowego, mniej więcej tej samej wielkości oraz nakłada się dość grubą warstwę waty i bandażuje tak, aby opatrunek szczelnie przylega! do powiek (ryc. 16).

About The Author

admin

Leave a Reply