Siatkówczak

Siatkówczak jest nowotworem występującym wyłącznie, u małych dzieci. Jest to nowotwór bardzo złośliwy, tworzy się on jeszcze w okresie embrionalnym, jednak rozwój jego przypada na pierwsze 3 lata życia dziecka i w tym właśnie okresie bywa najczęściej dopiero rozpoznawany. Wyjątkowo tylko zdarza się po 5 roku życia. Rośnie na ogół szybko.

Do pierwszych objawów, jakie zauważają rodzice, należy pojawienie się w obrębie źrenicy białożółtawego odblasku, przy czym źrenica jest zwykle rozszerzona. Oko robi wrażenie niewidzącego, ustawione jest najczęściej w zezie rozbieżnym. Stan taki, zwany „ślepym kocim okiem”, jest obrazem siatkówczaka. Czasami oko jest zewnętrznie nie zmienione, a rodzice zgłaszają się do okulisty z powodu „zeza u dziecka” i dopiero lekarz, badający dno oka, stawia rozpoznanie siatkówczaka.

Leczenie. Siatkówczak należy do nowotworów bardzo złośliwych. Dla uratowania życia dziecka konieczne jest najczęściej usunięcie zaatakowanej gałki ocznej z ewentualnym późniejszym naświetlaniem oczo

dołu promieniami Roentgena. W niektórych przypadkach, gdy nowotwór jest rozpoznany w bardzo wczesnym okresie, możliwe jest czasem wyleczenie przy stosowaniu terapii zachowawczej. Polega ona na stosowaniu izotopów radioaktywnych, leków chemio terapeutycznych lub fo- tokoagulacji.

Siatkówczak występuje przeważnie w jednym oku, jednak w 20-25% przypadków zostaje zaatakowane także drugie oko. Ponieważ między wystąpieniem choroby w jednym i drugim oku może upłynąć dużo czasu (miesiące, a nawet lata), dziecko powinno pozostawać przez wiele lat pod okresową obserwacją okulistyczną.

About The Author

admin

Leave a Reply