STOSOWANIE LEKÓW W CHOROBACH OCZU

Zrozumienie przez chorego istoty choroby i działania leków oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza ma duże znaczenie dla osiągnięcia dobrych wyników leczenia. Niestety, często spotykamy się z lekceważeniem wskazówek, zwłaszcza dotyczących reżymu ogólnego, z wielką szkodą dla przebiegu choroby. Należy pamiętać, że oko jest ściśle połączone z całym organizmem, że często bierze udział w procesach chorobowych toczących się w innych częściach organizmu i że choroba oka może być spowodowana chorobą ogólną. W tych warunkach leczenie ogólne ma często zasadnicze znaczenie, a zapuszczanie kropelek do oka stanowi tylko uzupełnienie całości leczenia. W przypadku niektórych chorób oka konieczne jest np. leżenie w łóżku, niejednokrotnie z zasłoniętymi oczami we wszystkich sprawach zapalnych oczu picie napojów alkoholowych jest bezwzględnie przeciwwskazane.

W okulistyce, poza lekami podawanymi ogólnie, stosuje się wiele leków miejscowo, w postaci kropli, maści, okładów itp. Skuteczność tych leków zależy w dużej mierze od właściwego ich’ stosowania.

Zapuszczanie kropli. Krople do oczu stosujemy za pomocą specjalnego zakraplacza szklanego. Najlepsze są zakraplacze wmontowane w zakrętkę buteleczki, gdyż przy ostrożnym używaniu łatwo jest zachować ich sterylność.

Jednorazowo zapuszczamy do oka 1-2 krople leku. Więcej kropli nie zmieści się w worku spojówkowym i wypłyną one na policzek. Przeważnie na recepcie jest napisane 3 (2, 4 itp.) razy dziennie po 1-2 kropli do oczu. Często jednak tylko „krople do oczu 3 razy dziennie” lub „krople do oczu rano i wieczorem”. Należy wtedy pamiętać, że jednorazowo wystarczy zapuszczanie 1-2 kropli leku. Należy umyć ręce, zaopatrzyć się w kawałek czystej ligniny lub waty i zapuścić krople w sposób podany na ryc. 14. Chory ma głowę lekko przechylo-

ną do tyłu i patrzy ku górze. Obciągamy palcem lekko powiekę dolną i zapuszczamy krople, tak by padły na spojówkę powieki dolnej. Przytrzymujemy w tej pozycji powiekę przez parę sekund, a następnie, po przymknięciu oka wycieramy wacikiem nadmiar kropli, który spłynął na skórę powiek. Zapuszczanie kropli nie jest trudnym zabiegiem i każdy może się nauczyć zapuszczania ich sobie samemu.

Przy zapuszczaniu kropli do oczu należy sprawdzić, czy wzięliśmy odpowiedni lek, umyć ręce, przygotować waciki, zapuścić krople, zetrzeć z powiek nadmiar leku.

About The Author

admin

Leave a Reply