Urazy energią promienistą

Wśród uszkodzeń oka energią promienistą najczęściej spotykamy się ze zmianami wywołanymi silnym działaniem promieni nadfioletowych (podczas przebywania na śniegu, podczas naświetlań lampą kwarcową, podczas spawania za pomocą łuku elektrycznego), które powodują tzw. fotoelektryczne zapalenie spojówek i rogówki.

Objawy. Występują one zazwyczaj w kilka godzin po zadziałaniu przyczyny, są na ogół bardzo burzliwe. Chorzy odczuwają silny ból oczu, występuje łzawienie i światłowstręt. Powieki są zaczerwienione i silnie obrzęknięte. W ciężkich przypadkach obrzęk powiek jest tak znaczny, że uniemożliwia otworzenie oczu. Potęguje to przerażenie chorych, którzy sądzą, że utracili wzrok. Na szczęście ta pozornie ciężka choroba jest na ogół niegroźna w skutkach i mija najczęściej po kilku lub kilkunastu godzinach, nie pozostawiając śladów.

Leczenie. Dla zmniejszenia dolegliwości stosuje się zimne okłady na powieki, przemywanie worka spojówkowego fizjologicznym roztworem soli kuchennej, 2% roztworem dwuboranu sodu, chłodnym naparem rumianku oraz środki przeciwbólowe.

Zapobieganie. Trzeba koniecznie używać okularów ochronnych (po-chłaniających promienie nadfioletowe), przy naświetlaniu kwarcówką, przy spawaniu i wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na zbyt silne działanie promieni nadfioletowych.

About The Author

admin

Leave a Reply