Zapalenie naczyniówki

Przy zapaleniu naczyniówki (tylnego odcinka błony naczyniowej) gałka oczna jest zewnętrznie zupełnie nie zmieniona. Objawy, które zwracają uwagę chorego, polegają na zaburzeniach widzenia. Chory spostrzega „męty”, „muszki”, „ciemne plamy” różnego kształtu i wielkości, poruszające się zgodnie z ruchami oka. Rozpoznanie można postawić wyłącznie na podstawie badania dna oka. Stwierdza się męty w ciele szklistym oraz białawe ogniska w naczyniówce. Choroba jest długotrwała i często daje nawroty. Ogniska zapalne goją się, pozostawiając blizny (białokremowe pola, z mniejszą lub większą ilością czarnego barwnika). W miejscu blizny właściwe elementy naczyniówki i sia-tkówki są zniszczone i miejsca te nie są zdolne do odbierania wrażeń wzrokowych. Zależnie od wielkości tych ognisk powstają mniejsze lub większe ubytki w polu widzenia. Jeśli ogniska znajdują się na obwodzie siatkówki, ubytki w polu widzenia mogą być dla chorego zupełnie niedostrzegalne, jeśli znajdują się bliżej części środkowej, chory widzi przed okiem ciemne plamy odpowiadające umiejscowieniem położeniu ognisk. Najgorzej sprawa się przedstawia, jeśli ogniska znajdują się w okolicy plamki (centralna część siatkówki) w takich przypadkach ostrość wzroku pozostaje upośledzona na stałe.

Leczenie uwzględnia przede wszystkim przyczynę choroby. Poza tym stosuje się leczenie ogólne, przeciwzapalne. Leczenie powinno być prowadzone przez lekarza okulistę lub jeszcze lepiej na oddziale ocznym.

Nowotwory naczyniówki – p. nowotwory narządu wzroku. CHOROBY SIATKÓWKI I NERWU WZROKOWEGO. Rozpoznanie w chorobach siatkówki i nerwu wzrokowego może postawić tylko lekarz okulista po dokładnym obejrzeniu dna oka wziernikiem okulistycznym oraz po wykonaniu (w miarę potrzeby) badań czynności oka, jak badanie ostrości wzroku, pola widzenia, adaptacji, elektroretinografii itp.

Zewnętrznie oko jest zupełnie nie zmienione, nie boli. Objawy, które zwracają uwagę chorego, polegają na różnego rodzaju zaburzeniach widzenia, jak upośledzenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia, „ciemne plamy”, „mroczki”, „latające muszki” itp.

About The Author

admin

Leave a Reply