Zapalenie woreczka łzowego u noworodków

Zapalenie woreczka łzowego u noworodków może być spowodowane wrodzoną niedrożnością przewodu nosowo-łzowego, polegającą na zamknięciu części światła tego przewodu, która może być jeszcze zarośnięta w chwili przyjścia na świat, bądź też zamknięta korkiem ze złuszczonego nabłonka. U takich dzieci stwierdza się łzawienie i ropienie oka, prawie zawsze jednostronnie, a z czasem dochodzi do typowego obrazu zapalenia woreczka łzowego.

Leczenie. Leczenie powinno być przeprowadzone wcześnie i polega na odkażeniu, a następnie udrożnieniu przewodu nosowo-łzowego. CHOROBY SPOJÓWEK. Zapalenie spojówek dzielimy na ostre i przewlekłe.

Ostre zapalenie spojówek. Ostre zapalenie spojówek (tabl. I c) powstaje zazwyczaj nagle i trwa od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od wywołującej je przyczyny i od leczenia. Schorzenie wywołane jest najczęściej przez drobnoustroje (różnego rodzaju bakterie i wirusy). Z innych przyczyn, które mogą wywołać ostre zapalenie spojówek, należy wymienić:

podrażnienie mechaniczne spojówek, np. przez kurz, pył, drobne ciała obce znajdujące się w powietrzu, 2) podrażnienie chemiczne, np. przez zasady, kwasy, związki anilinowe, drażniące pary rozmaitych substancji chemicznych itp., 3) podrażnienie wywołane przez energię promienistą, np. przez promienie nadfioletowe (zbyt wielkie nasłonecznienie, naświetlenie lampą kwarcową bez ochrony okularów), promie-

nie Roentgena itp., 4) uczulenie, np. na niektóre związki chemiczne, pyłki kwiatów, kosmetyki itp. Powieki są najczęściej mniej lub więcej obrzęknięte i zaróżowione. Spojówki powiek silnie przekrwione (żywoczerwone) i rozpulchnione, czasami także spojówka gałki ocznej jest przekrwiona i obrzęknięta. Zawsze stwierdza się wydzielinę ropną lub śluzowo-ropną w worku spojówkowym. Wydzielina ta, o zabarwieniu żółtawym lub szarawym, wypływa zwykle z worka spojówkowego i widzimy ją na brzegach rzęsowych i skórze powiek.

Leczenie. W ostrym zapaleniu spojówek stosuje się roztwory antybiotyków lub sulfonamidów. Duże znaczenie w leczeniu ma usuwanie wydzieliny z worka spojówkowego. Należy ją wypłukiwać kilka razy w ciągu dnia (im częściej, tym lepiej), a w każdym razie zawsze na kilka minut przed zakropieniem właściwego leku, pamiętając, że jej obecność w worku spojówkowym może osłabiać, a czasem unieczyn- niać działanie leku. Do przepłukiwania worka spojówkowego można używać roztworu boraksu (2-3%), soli fizjologicznej, naparu rumianku lub innych zapisanych przez lekarza płynów. Przy przemywaniu należy pamiętać, że nie chodzi tu o usuwanie wydzieliny ze skóry powiek, a więc wycieranie powiek watką lub ligniną umaczaną w roztworze leku (jak to się bardzo często zdarza) nie będzie miało znaczenia leczniczego. Należy przemywać worek spojówkowy, tzn. zapuszczać płyn zakraplaczem po odciągnięciu powieki dolnej (jak przy wpuszczaniu kropli), powtarzając to kilkakrotnie aż do całkowitego Usunięcia wydzieliny.

W początkach choroby, przy niewielkim nasileniu objawów, można zastosować zakrapianie roztworu albucidu kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeśli jednak w ciągu 1-2 dni objawy nie ustąpią, nie należy dalej leczyć się samemu, tylko koniecznie trzeba zwrócić się po poradę do specjalisty, pamiętając, że nawet niewielkie dolegliwości mogą być początkiem poważnego schorzenia. O wiele łatwiej jest opanować chorobę, jeśli wcześnie rozpocznie się odpowiednie leczenie. Nie wyleczone dokładnie ostre zapalenie spojówek może przejść w zapalenie przewlekłe.

About The Author

admin

Leave a Reply